سنگ گرانیت

سنگ های گرانیت از دسته سنگ های طبیعی بسیار زیبا محسوب میشود که از ترکیب کانی هایی مثل کوارتز ، میکا ، فلدسپار و آمفیبول تشکیل شده است .

سنگ های گرانیت بسیار مقاوم و سخت هستند که همین موضوع باعث محبوبیت بسیار زیاد این سنگ در صنعت ساختمان سازی ، دکوراسیون داخلی و در خیلی از کشور ها مورد استفاده برای تزیین سنگ قبر می باشد .

این دسته سنگ از سیقل پذیری بالایی برخوردار است و بدلیل مقاومت بالا سخت بر هستند ، چرا که این سنگ ها از تراکم حجمی بالایی برخوردار هستند .

سنگ های گرانیت به دلیل جنس مناسب بسیار پرطرفدار و جزو سنگ های گران قیمت بحساب می آیند ، همچنین از سنگ های گرانیت برای تزیین آشپزخانه ها ، کف پوش ، دیوار و پلکان ساختمانی استفاده میشود . 

گرانیت سنگی است که از سرد شدن مواد مذاب و یا در نزدیکی آن بوجود می آید ، این سنگ از ترکیب چند کانی تشکیل می شود که اگر با دقت به آن نگاه کنید دارای رنگ های سفید ، خاکستری ، صورتی و سیاه می باشد . 

گرانیت یک سنگ درونی آذرین است که داراری دانه های کوچک و بزرگ کریستال است که به دلیلی طولانی بودن زمان سرد شدن سنگ بوجود می آید .

سنگ دیوریت نوعی دیگر از سنگ های اذرین درونی است که شباهت زیادی به گرانیت دارد که با نام تجاری گرانیت سیاه به جای سنگ اصلی به بازار ارائه می شود . 

بیشترین توده های گرانیت که در سطح زمین یافت میشوند از رشته کوه ها استخراج میشوند ، این نوع سنگ بعد از اینکه در معرض سرما و شرایط اب و هوایی قرار میگیند تشکیل میشوند که بهترین معدن ها در کشور های ایران ، هند ، چین و برزیل می باشد که در هر کشور و معدن شکل ظاهری متفاوتی دارد .

ساختار تشکیل دهنده گرانیت

ساختار تشکیل دهنده سنگ های نقش مهمی در ساختار ظاهری و فیزیکی آن دارد . 

شکل ظاهری و ساختار سنگ میتواند به ما اطلاعات زیادی از نوع و مواد تشکیل دهنده آن دهد و مارا برای دانستن انواع سنگ ها راهنمایی کند .

مواد تشکیل دهنده سنگ گرانیت :

– آمفیبول : ظاهر و جلایی شیشه ای دارند که عمدتا تیره رنگ هستند.

– کوارتز : ماده ای معدنی که خاکستری و یا بی رنگ است و جزو مواد معدنی شفاف بحساب می آیند.

– فلدسپات : ماده ای معدنی به رنگ سفید ، خاکستری ، صورتی مایل به قرمز و سفید رنگ است که به وفور در سنگ گرانیت یافت می.شود.

– میکا : به ورق های سیلیکات الومینیوم که با سدیم و پتاسیم همراه است .

ویژگی های سنگ گرانیت

 •  مقاومت در برابر سرما و گرما
 • تنوع در رنگ بندی
 • تنوع در ظاهر و طرح
 • طول عمر و استحکام بالا
 • مقاوم در برابر نفوذ آب

انواع سنگ گرانیت

 • سنگ گرانیت نطنز اصفهان
 • سنگ گرانیت سیمین اصفهان
 • سنگ گرانیت تویسرکان همدان
 • سنگ گرانیت سرکان همدان
 • سنگ گرانیت چینی
 • سنگ گرانیت برزیلی
 • سنگ گرانیت شبق
 • سنگ گرانیت بیرجند

 

پرطرفدارترین سنگ گرانیت برای تزیین مزار در ایران

فرهنگ و اداب و رسوم مختلفی در سراسر دنیا برای تزیین مزار وجود دارد ، که به مدل های مختلفی طراحی و اجرا میشود ، 

در ایران سنگ گرانیت به دلیل قیمت مناسب و مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف آب و هوایی طرفداران زیادی دارد .

از جمله سنگ های بسیار محبوب که برای سنگ قبر در ایران استفاده میشود ، سنگ گرانیت تویسرکان ( همدان ) می باشد ،

سنگ تویسرکان همدان ، همانطور که از اسمش پیداست محصول شهر همدان ایران است ، که دارای ساختاری صاف و تمیز در رنگ مشکی می باشد ، سنگ تویسرکان بهترین سنگ موجود در ایران می باشد که هم از لحاظ کیفیت و زیبایی بسیار منحصر به فرد است . 

سنگ تویسرکان بدلیل ضخامت و سختی بالایی که دارد بسیار سخت تراش تر از سنگ های دیگر می باشد ، اما حکاکی و طراحی روی این سنگ بسیار زیبا ظاهر میشود . 

 

سنگ گرانیت نظنز و سیمین اصفهان

از دیگر مدل های پرطرفدار سنگ گرانیت در ایران ، سنگ های نطنز و سیمین اصفهان می باشد .

این سنگ ها محصول اطراف شهر اصفهان ایران می باشد ، که همچنان از ویژگی های سنگ گرانیت بر خوردار است که آن را برا سنگ قبر استفاده میکنند.

مشخصات ظاهری سنگ نطنز : 

سنگ نطنز اصفهان یکدست مشکی و دارای گل های سفید رنگ به حالت برفکی ریز است که طرح آن را نسبت به سنگ تویسرکان که یکدست است متفاوت کرده است.

مشخصات ظاهری سنگ سیمین :

سنگ سیمین اصفهان هم مشابه سنگ نطنز می باشد ، با این تفاوت که گل های سفید رنگ روی سنگ نسبتا ریز و کوچکتر هستند . 

سنگ قبر سیمین مشکی
سنگ وارداتی چینی ( سنگ برزیلی )

یکی از محبوب ترین و گران ترین سنگ های موجود در بازار ، سنگ های وارداتی چینی معروف به سنگ برزیلی دون طلا می باشد.

این سنگ ها محصول کشور چین است و از این کشور به سراسر دنیا صادر و ارسال میگردد 

سنگ گرانیت برزیلی دارای دانه های خاکستری کمرنگ و دانه های ریز طلایی می باشد که باعث زیبایی منحصر به فرد این محصول شده است .

سنگ گرانیت برزیلی از ارزش قیمتی بالاتری نسبت به مابقی سنگ ها برخوردار است که از آن برای تزیین سنگ قبر در ایران بسیار استفاده میشود .